Dehşet Veren Baskın: Silahlı Saldırganlar Köyü Katletti! 180 Kadın ve Çocuk Hayatını Kaybetti

SUDAN’DAKİ KATLİAM: ÖLÜ SAYISI 180’E YÜKSELDİ

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Hızlı Destek Kuvvetlerinin (HDK), ülkenin orta kesimlerindeki Cezira eyaletinin Ved en-Nora köyüne yaptığı saldırılarda ölü sayısının 180’e yükseldiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “HDK milislerinin Cezira eyaletinin Ved en-Nora köyünde gerçekleştirdiği menfur katliam, aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu 180’den fazla silahsız köylünün hayatına mal oldu.” ifadeleri kullanıldı.

ULUSLARARASI TOPLUMDAN YARDIM ÇAĞRISI

Açıklamada, “Ved en-Nora katliamı, uluslararası alanda tanınan terörist grupların suçlarını aşıyor.” denildi. Bunun “uluslararası toplumun HDK’nin ve onun yabancı paralı askerlerine karşı eylemsizliğinin yansımalarından kaynaklandığı” öne sürüldü.

Ayrıca, “Bu 1994’te Ruanda’daki soykırım katliamlarında izlenen yaklaşıma benziyor. Bu katliamın uluslararası toplumun HDK’ye bakışında bir dönüm noktası olması gerekiyor. Onlar tüm insanlığa tehdit oluşturan bir terör örgütü olarak görülmeli.” değerlendirmesi yapıldı.

SUDAN’DAKİ İÇ SAVAŞ

Sudan’da, 30 yıl süren Ömer el Beşir iktidarının halk ayaklanmasıyla devrilmesi sonrası sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümete karşı ortak darbe yapan ordu ve HDK arasındaki güç mücadelesi 1 yıldan fazla süredir sürüyor.

Nisan 2023 ortasında başlayan ve Sudan’ın çoğu eyaletinde devam eden savaşta, ordu kuzey ve doğudaki eyaletlerde hakimiyetini sürdürürken HDK, batı ve güney eyaletlerinde etkili olmaya devam ediyor.

BARIŞ GÖRÜŞMELERİ SONUÇSUZ KALDI

Savaşın bitirilmesi için başlatılan Suudi Arabistan ve ABD arabuluculuğundaki Cidde görüşmeleri, Mısır’ın öncülük ettiği Sudan’a komşu ülkeler barış girişimi, Doğu Afrika’da Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’nin çabaları ve Bahreyn’in başkenti Manama’da yapılan görüşmeler sonuçsuz kaldı.

İNSANİ KRİZ DERİNLEŞİYOR

Birleşmiş Milletler’e göre, dünyanın en büyük yerinden edilme ve açlık krizinin yaşandığı Sudan’daki çatışmalar sonucu 16 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 8,7 milyon kişi yerinden edildi ve 25 milyondan fazla kişi insani yardıma muhtaç durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x