Prof. Dr. Şükrü Ersoy’dan İstanbul Depremi İçin Kötü Senaryo

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Türkiye’de risk oluşturan 500’e yakın aktif fay hattının varlığına dikkat çekti. CNN TÜRK muhabiri Arife Yılmaz, Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy ile konuyu ele aldı.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Türkiye’nin deprem gerçeğini tekrar hatırlatarak “Ülke genelinde potansiyel deprem üretebilecek fay hatları bulunuyor” dedi.

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nün güncellediği fay haritasına göre, 1990’ların başında 150 olan fay sayısı 500’ün üzerine çıktı.

Bu önemli noktayı vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Şu anda hareket halinde olan 500’e yakın fay hattı mevcut. Hangi fayın, nerede ve ne zaman kırılacağını kestirmemiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

Deprem Uzmanı Ersoy, fay haritasına göre İstanbul’da olası bir depremin tarihinin net olmasa da en kötü senaryoyu öngördüğünü belirtti.

“Türkiye genelinde 5.5 büyüklüğünde bir deprem olasılığı var; fay sayısı 500’e yaklaşıyor ve bu rakam artmaya devam ediyor. Gelecekte bu fay hatlarında yeni depremler yaşanabilir. Yaşadığımız bölgeleri bu gerçeğe göre planlamamız önemlidir çünkü deprem riski altındalar. İstanbul ve Marmara Denizi çevresinde 7’den büyük bir deprem olasılığı var. Bu, özellikle İstanbul’u ciddi şekilde etkileyecek ve hem ekonomik hem de insan kayıpları açısından büyük bir öneme sahip olacak.”

Ersoy, kentsel dönüşümün önemine vurgu yaparak yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: “Acilen güçlendirilmesi veya yeniden inşa edilmesi gereken binalar için kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması gerekiyor. Kentsel dönüşüm, binaları sadece yenileme projesi değil, depreme karşı güçlendirme projesidir. Devletin, vatandaşlarla müteahhitler arasında hakemlik yapması önemlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x