Huawei’den Mate 70 serisi ve HarmonyOS Next sürprizi!

Huawei, yeni nesil işletim sistemi HarmonyOS Next’i amiral gemisi akıllı telefonlarıyla birlikte piyasaya süreceğini doğruladı. Şirketin açıklamasına göre Mate 70 serisi ve HarmonyOS Next aynı dönemde çıkış yapacak. Bu kapsamda Mate 70 ailesi yeni işletim sistemini kullanan ilk cihazlar olacak.

Huawei Mate 70 serisi ve HarmonyOS Next son çeyrekte tanıtılacak

Huawei Geliştirici Konferansı’nda açıklamalarda bulunan Başkan Yu Chengdong; Mate 70 serisi hakkında konuştu. Şirketin amiral gemisi modeller için 2024 yılının dördüncü çeyreğini hedeflediğini dile getirdi. Bu da Next güncellemesinin dördüncü çeyrekte sunulacağını gösteriyor.

HarmonyOS Next aslında Huawei için bir dönüm noktası oluşturacak. İşletim sistemi ilk kez Android‘in açık kaynaklarını bırakacak ve Huawei’nin yazılımını kullanacak. Bu da Mate 70 gibi HarmonyOS Next çalıştıran cihazların Android uygulamalarını desteklemeyeceği anlamına geliyor.

Ancak Huawei AppGallery üzerinden yüzlerce uygulamanın resmi olarak indirilebilir olmaya devam edeceğini belirtmek gerekiyor. Next sürümü, şirketin Amerikan teknolojilerinden tam bağımsızlığını sağlayacak.

Donanım detayları henüz çok az olsa da, sızıntılar Mate 70 Pro’nun önceki amiral gemilerinde görülen üç sensörlü ekran tasarımını devam ettireceğini gösteriyor. Ayrıca Omnivision sensörlerini kullanacak ve gelişmiş fotoğraf/video yetenekleri sunacak. Bu kapsamda Pura 70 Ultra’ya benzer şekilde geri çekilebilen lense sahip olacak.

Huawei şu anda Mate 60 serisi gibi cihazlarda Next’i beta olarak test ediyor. Mate 70 serisi ise yeni işletim sisteminin kararlı sürümünü kullanan ilk modeller olacak. Huawei önümüzdeki aylarda güncelleme yoluyla diğer cihazlara da genişleyeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x